Hjælpemenu

  • English
  • Om EU-Oplysningen
  • Leksikon
  • Bestil
  • Links
  • Abonnement

Hovedmenu

Du er her: EU-OplysningenTemasiderFire forbeholdSpørgsmål og svar › Skal der være folkeafs...

Spørgsmål og svar

Skal der være folkeafstemning om forbeholdene?

Svar:

Ja, for at afskaffe eller ændre forbeholdene kræves dansk folkeafstemning. De danske forbehold er en aftale, som Danmark har indgået med resten af EU om, at der er dele af samarbejdet, som Danmark ikke deltager i. Danmark kan til hver en tid beslutte at afskaffe forbeholdene. De kan dog kun fjernes eller ændres efter en folkeafstemning.

Regeringen gav i regeringsgrundlaget fra november 2007 varsel om, at der kommer folkeafstemning om. Der er endnu ikke sat dato på eller taget stilling til, om det er et, flere eller alle fire forbehold, der skal stemmes om.

Der vil være tale om syvende gang, danskerne bliver bedt om at tage stilling til EU ved folkeafstemning. Her ser du en oversigt over emne, dato og resultat for de hidtidige seks afstemninger, hvor du også finder links til baggrundsoplysninger, Justitsministeriets §20-redegørelser, valgmateriale med videre:

Danske folkeafstemninger om EU
 Emne Dato Stemmeprocent JaNej 
Danmark i EF02.10.1972 90,1% 63,4% 36,6% 
EF-Pakken27.02.198675,4% 56,2% 43,8% 
Maastricht-traktaten02.06.1992 83,1% 49,3% 50,7% 

Maastricht-traktaten +
Edinburgh-afgørelsen

18.05.1993 86,5% 56,7% 43,3% 
Amsterdam-traktaten28.05.199876,2% 55,1% 44,9% 
Euroen28.09.200087,6% 46,8% 53,2%

Folkeafstemninger i Danmark om EU finder enten sted, fordi Folketinget har vedtaget en lov om at afholde en vejledende folkeafstemning, eller fordi grundlovens § 20 kræver, at der afholdes bindende folkeafstemning. Grundlovens formuleringer om suverænitet kan du læse i deres fulde ordlyd her.